Opt ore pot parea o mie de ani - Biotehnologia ne-ar putea permite sa "jonglam" cu creierele celor condamnati la pedepse foarte grele

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 17 martie 2014, 12:42 Science - Creierul


Avansurile tehnologice ne pun in fata unor intrebari tulburatoare, iar una ar fi legata de modul in care cei care comit crime foarte grave pot sa-si ispaseasca pedeapaa. Biotehnologia ne-ar putea permite sa intervenim in creierele celor condamnati care, sub influenta unor substante speciale, ar putea percepe mult mai greu trecerea timpului, astfel ca opt ore ar trece la fel de greu ca o mie de ani, spune un filosof de la Oxford Martin School. Intrebarea este daca asa ceva este uman si cu siguranta ca va fi mult timp pentru dezbateri, fiindca o astfel de solutie nu va fi aplicata prea curand.

Rebecca Roache, filosof la Oxford Martin School, studiaza modul in care avansul din biotehnologie ne va permite sa facem ca pedepsele celor condamnati pentru crime groaznice sa le para celor in cauza si mai dure.

Intr-un interviu pentru revista Aeon ea spune ca o solutie ar fi ca detinutilor sa li se dea droguri psihoactive care sa distorsioneze modul in care trecerea timpului e perceputa de cei condamnati, astfel incat sa li se para ca trece mult mult mai greu.

Un alt scenariu, pentru moment cu totul SF, tine de posibilitatea ca mintile umane sa fie uploadate pe computere speciale care sa grabeasca ritmul de functionare a mintii. Daca factorul de marire ar fi de un milion, o mie de ani de gandire ar putea fi concentrati in opt-noua ore, iar o astfel de actiune ar putea fi mai ieftina pentru platitorii de taxe decat tinerea omul in detentie pentru multi multi ani.

Rebecca Roache a ridicat aceasta problema pentru a aduce in discutie un subiect controversat: este corect sa inchizi un om pe viata pentru o crima sau este just sa folosim substante puternice care sa aiba efecte dure asupra creierului? Scenariile expuse nu isi propun sa arate pedepse futuriste, ci si sa privim la pedepsele de azi prin prisma viitorului.


Citeste mai multe despre   



Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5114 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Intr-adevar SF - chiar romanesc (Luni, 17 martie 2014, 13:00)

    fLoreign [utilizator]

    Numele imi scapa, insa am citit o povestire care tocmai despre asta este: un cercetator si-a conectat creierul la un calculator, iar in loc de viteza obisnuita a transmiterii impulsurilor nervoase, gandurile au luat viteza luminii. Autorul avanseaza insa o estimare ceva mai mica, de doar o suta de ani de noaptea tarziu pana dimineata.
    • +2 (2 voturi)    
      Dan Farcas (Luni, 17 martie 2014, 15:39)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      vorbea de "ritmurile relativiste ale masinii" pe motiv ca procesoarele (model 1980!) efectueaza milioane de operatii pe secunda, in vreme ce neuronii umani sunt mault mai lenti. Ce ar fi zis de procesoarele de acum, cu frecevente de ceas de multi Ghz!?
      Dar lucrurile nu merg chiar asa, accelerarea nu este nici pe departe liniara ...
  • +4 (6 voturi)    
    Inteleg ca asta ar fi..... (Luni, 17 martie 2014, 14:10)

    CetateanulRoman [utilizator]

    un fel de tortura biochimica? In definitiv dupa ce il eliberezi pe cel ce a stat "5000 de ani" in puscarie si descopera ca a pierdut doua zile la urmatoarea betie uita si o ia de la cap. Unde e avantajul comunitatii?
    Nimeni nu are pretentia de a face dreptate absoluta, insa e imperios necesar sa facem macar ecarisaj social si cine se poarta ca o hiena sa fie tratat ca atare. Simpla apartenenta la genul bipes nu te face om - oricit de politicaly incorrect pare asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu aș propune invers (Luni, 17 martie 2014, 14:36)

    Tescovin [utilizator]

    Să-i țină o mie de ani în pârnaie, și tâlharului să i se pară cât 5 minute - nu mă deranjează deloc. Și cred că nici pe infractor, care va ieși cu impresia că i-a fraierit pe toți.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt aplicatii mult mai interesante (Luni, 17 martie 2014, 15:55)

    justin puscasu [utilizator]

    Stranie ideea asta! Nici un sistem judiciar modern nu isi propune sa se razbune pe infractor chinuindu-l. Daca asta ar fi scopul, ar putea pur si simplu sa-l traga pe roata fara multe subtilitati biotehnologice si va asigur ca ar fi destul de chinuit.
    Cel putin in teorie, pedepsele au rostul de a conduce la "reeducarea", sau "recuperarea pentru societate" a raufacatorului. Practic, il tin departe de societate o vreme, ca sa previna eventuale alte ispravi...
    Si atunci ce rost ar avea manipularea perceptiei timpului la infractori.
    Ganditi-va ce multe alte aplicatii interesante ar putea avea o astfel de tehnologie: sa faca doi mici si o bere sa para un chef de o saptamana, sau un orgasm sa tina -in aparenta - toata noaptea!!
  • +2 (2 voturi)    
    Musulman (Luni, 17 martie 2014, 22:15)

    cocodino [utilizator]

    se vede clar ca traim intro lume a hotilor, criminalilor si escrocilor. Asta mai lipseste, pedepse de citeva zile. Inainte se dadea pedepse cu biciul si erau foarte efective, bineinteles pentru fapte antisociale mai mici, pentru omor era spinzuratoarea sau decapitarea. California au legi bune contra hotilor, daca te prinde a treia oara furand esti bagat pe viata in puscarie. Partea proasta este ca societatea trebuie sa plateasca puscaria. Musulmanii sunt cel mai aproape de justitie adevarata contra hotilor, vanzatorilor de droguri, escrocilor si criminalilor.
  • 0 (0 voturi)    
    b (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 14:05)

    lupulalb [utilizator]

    exista si o povestire crestina care enunta acest principiu se spune ca trei ore in iad fac cat 1000 de ani pe pamant
  • 0 (0 voturi)    
    Mie îmi trebuie ceva cu efect invers (Joi, 26 februarie 2015, 22:52)

    Nyk1 [utilizator]

    Vreau să comprim 8 ore în fiecare zi (mai puțin sâmbătă și duminică).