Un nou esec pentru europeni in incercarea de a ajunge pe Marte: Modulul de aterizare Schiaparelli s-a zdrobit de suprafata planetei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 20:12 Science - Spatiul

Sonda Trace Gas Orbiter, Schiaparelli si modulul ExoMars
Foto: ESA
Modulul european Schiaparelli "s-a zdrobit de suprafata lui Marte", a anuntat vineri, pentru AFP, Thierry Blancquaert, responsabil de misiune la Agentia Spatiala Europeana (ESA).

ESA, care nu mai primise nicio veste de la modul de doua zile, a aflat vestea dupa ce a analizat o fotografie realizata de sonda americana MRO, care orbiteaza in jurul planetei Rosii.

Schiaparelli "a ajuns cu o viteza mult mai mare decat cea prevazuta pe suprafata lui Marte", a explicat Blancquaert.


















9894 vizualizari

  • -19 (43 voturi)    
    de ce (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    arunca banii pe sonde spatiale, cind bietii ''refugiati'' si alti asistati mor de foame? Sa invete de la hussein barack care a taiat fonduri de la nasa ca sa dea la saraci, maica.
    • +20 (24 voturi)    
      Nu avea grija ca nu mor de foame (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:24)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Hai sa iti spun eu despre ei ca ii vad in fiecare zi.
      Bietii ,,refugiati´´ sunt bine mersi, se odihnesc se relaxeaza, isi primesc lunar venitul minim garantat 850€ (AT).
      Eu unul cred ca ei plang de mila romanilor cand aud ca o treime din ei lucreaza pe 200 € -minim pe economie.
    • +12 (16 voturi)    
      Daca ARCA a testat parasuta, dezastru era asigurat (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:24)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Nici nu este de mirare ca landerul Schiaparelli s-a prăbușit pe Marte dacă unul din testele pentru asigurarea unei coborâri line prin atmosfera planetei roșii a fost realizat de ARCA Space a lui Dumitru Popescu.

      Vezi:

      ExoMars, High Altitude Drop Test (HADT), avionics qualification flight, 2013

      https://www.youtube.com/watch?v=EllWgNTaZJo

      ESA și-a bătut joc angajând tot felul de grupuri dubioase, ca ARCA, și s-au trezit ca parașuta s-a detașat prea devreme iar motoarele de frânare au funcționat câteva secunde în loc de 30 iar la final landerul a căzut liber de la o altitudine situata intre 2 și 4 km.
      • +11 (13 voturi)    
        Daca (Vineri, 21 octombrie 2016, 23:20)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Daca at fi numai arca. Da sunt o gramada de mancatori de bani si smecheri (multi avand in spate "interese majore" ale tot felul de generali din tot felul de servicii (evident generali de categoria OPREA) care sug cu nesat la banii bugetari EU. Nu sunt numai papagalii (sau noi suntem papagalii - ma rog) romani. Se aduna ca ciorile la starvuri. Marx a gresit nitelusi: nu proletari ci profitori de pretutindeni adunati-va - si astia chiar stau gramada.
      • -5 (11 voturi)    
        ESA (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:16)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        e o fabrica de spalat bani.
      • +2 (4 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 16:00)

        I [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ai putea sa citesti linkurile pe care le pui:

        The objectives were flight testing the avionics and communication systems, demonstrating the containers sealing after sea landing and the capability to identify and recover the equipment from the sea surface.


        Inteleg ca te-or fi concediat sau ceva dar nici asa...
        • -1 (3 voturi)    
          Testul de $1.1 mil. al ARCA a fost o frauda (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 17:34)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui I

          Viteza la care se activează parașuta deasupra lui Marte este de 1700 km/h (472 m/s), într-o gravitație 1/3 din cea a Pământului și o densitate a aerului sub 1/100 atmosfere.

          ARCA a deschis parașuta la o viteza a baloanelor de câțiva metri pe secunda adică de vreo suta de ori mai mica decât cei 472 m/s și într-o atmosferă de aproximativ 100 ori mai densa ca pe Marte, adică nu a simulat nici pe departe condițiile de aterizare pe Planeta Rosie.

          In ceea ce privește obiectivele declarate după test, și nu înainte, ele sunt o mostra de mare tupeu. Ce comunicație o fi testat D. Popescu când Marte este la minim 54 mil. km de Pământ. A depărtat parașuta la o asemenea distanta deasupra Marii Negre?! Ce etanșeitate și recuperare a probat ARCA?! Pe Marte nu este nici apa și nici persoane care sa preia landerul și sa-l aducă înapoi la baza.
    • -1 (3 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      exact asta spuneam si eu.
  • +17 (17 voturi)    
    RIP (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:30)

    ipolitic [utilizator]

    Stiti ce inseamna schiappare in italiana? A face tandari...
  • +3 (17 voturi)    
    a ajuns totusi pe Marte (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:39)

    Metusala [utilizator]

    titlul e gresit, in privinta asta nu-i esec..
    • +24 (28 voturi)    
      Bineinteles ca e o mare victorie pt europeni ! (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Doar au primit informatii ca modulul lor s-a facut tandari de la o sonda spatiala americana !
    • +2 (16 voturi)    
      Exact asa a ajuns si UE (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:54)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Are pretentii de stat federal dar nu e.
  • +13 (15 voturi)    
    deci formularea corecta, (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:03)

    victor L [utilizator]

    pentru care ne-am contrazis, nu este "aterizare pe Marte", ci "zdrobire de solul planetei Marte"
    Pacat, dar incercarile trebuie sa continue.
  • +9 (11 voturi)    
    ...a cazut ca un bolovan... (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:30)

    Lucky1 [utilizator]

    de la 2 - 4 km altitudine si a facut un crater cu diametrul de 25 m. Viteza la impactul cu solul peste 500km/h.
    Se poate conchide ca vehicolul si-a pierdut controlul.

    Urmatoarea sansa a Europei va fi 2020 daca vor avea o racheta lansatoare. Poate Ariane, daca reuseste sa realizeze reducerea drastica a pretului asa cum s-a angajat ca urmare a concurentei facuta de SpaceX.
    • -6 (12 voturi)    
      Mai taie din aia 25m ! (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:07)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Sa zicem un crater de 1.5 m adincime si larg de 5m.
      O misiune urmatoare la locul craterului ar fi o idee excelenta !! Se pot studia rocile expulzate de la adincime !!
      Incerc sa indraznesc mai mult : o sonda de impact cu focos termonuclear ! Urmata de o sonda de cercetare a adancimii de 50 m obtinuti !!
      Daca japonezii nu au cerut pana acum, din motive politice, guvernului american, scuze pentru Hirosima , cu atat mai putin nu e nevoie sa ceara guvernul SUA scuze ,,martienilor" pentru explozia nucleara !! (s.i.c.)
      • +4 (6 voturi)    
        are dreptate (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:37)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Uite poza luata de MRO (e GIF animat)

        https://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2016/10/schiaparelli-before-after.gif

        La scala aia de 200 metri, zona de impactul pare binisor a 25 metri. ESA nu exclude ca, la peste 300 km/h viteza de impact, sa fi explodat rezervoarele mini-motoarelor alea de franare, care, tinand cont ca n-au functionat decat vreo trei secunde, nu consumasera decat putin combustibil.
        • +3 (5 voturi)    
          Carburantii si comburantii (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 8:43)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          nu erau amestecati in momentul impactului !
          Rezervoarele s-au spart , si combustibilul neamestecat s-a imprastiat lateral!
          Deci efectul exloziv de excavare in sol a carburantilor era aproape de 0 !
          25 de metrii este foarte probabil diametrul cercului in care se observa darele de imprastiere a fragmentelor pe sol !!!
          Sunt cratere lunare ,,proaspete" in care se observa pe telescop irizatile (raze) ale exploziei de acum milioane de ani ! ,,Desenezi" un cerc pe contur si unii prosti zic ca ala este craterul !
          De fapt craterul propriuzis este un cerc mic in centru !
          As face si pariu ca acum pe orbita lui Mate nu exista nici un satelit cu telescop capabil sa vada un crater de vreo 5 m !!. Ce vede NASA sunt irizatile !!
          • +3 (3 voturi)    
            5m?!? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 14:02)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

            Imaginile MRO de mai sus au fost luate cu camera de joasa rezolutie; saptamana viitoare vor fotografia din nou cu HiRISE, care are o rezolutie de 30 cm/pixel:

            The most powerful camera in deep space:
            http://arstechnica.co.uk/science/2016/08/mars-hirise-mro-photos/
            • +3 (3 voturi)    
              Daca o sa fie 30 cm/pixel se va (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 16:13)

              Carpi [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

              vedea clar diametrul grosier al craterului !
              Pana atunci avem dea-face cu desene animate pentru copii !
              Riscul este altul ! A cazut pe vre-un platou de stanca si poate sa nu fie practic nici un crater ! Ca o punga de apa care se sparge cazand pe asfalt ! Face o pata mare fara sa ciobeasca asfaltul !
              Sa nu uitam ca scutul termic in mod normal s-a desprins de pe la 10.000 m ! Singura piesa ,,serioasa" care putea face sigur un crater !
              Restul carcasei sondei e destul de ,,subtire" !
  • +9 (9 voturi)    
    cocosul galic (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:27)

    ampersand [utilizator]

    Cu o zi-nainte, parca, Michel Denis, intrebat de ce ESA n-a optat, ca NASA, pentru doua misiuni distincte, una pentru satelit si una pentru lander, a raspuns zambind superior, citez aprox "asta e stilul european (european way), doua lucruri bine facute intr-o singura operatiune".

    Recunosc, am - cum se zice la noi - "un dinte" pe francezi in misiunea asta: NASA avea planificat pentru Marte un alt rover gen Curiosity, dar mai performant, numit InSight, ce trebuia lansat in martie; eh, lansarea s-a dus in fras nu putin inainte din cauza ca ceva componenta ce trebuia furnizata de - tadaam! - agentia spatiala franceza a fost descoperita cu un defect. Surpriza, aceeasi agentie spatiala franceza era unul din liderii misiunii ESA cu lansare tot in martie si care avea ca obiectiv plasarea cu succes a unui rover european pe acelasi Marte.

    A persistent vacuum leak in the French seismometer known as the Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), provided by France's Centre National d'Études Spatiales, CNES, led NASA to postpone the planned launch in March 2016 to May 2018.

    http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4805
  • +2 (4 voturi)    
    Jan Woerner, demisia! (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 10:01)

    contest [anonim]

    ultra-penibil, triumfalist, vrand sa impuna autoritar, tiranic, "optimismul", cenzurand repede adevarul inconfortabil al incompetentei, esecul graitor pentru a justifica demisia lui Johann-Dietrich Woerner, un inginer marginit, un tehnocrat frustrat!
  • -6 (8 voturi)    
    Pe cât pariu... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 14:15)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Că o sondă similară, dar realizată de ruși cu tehnologie învechită de pe vremea URSS, ar fi ajuns intactă pe suprafața marțiană?
    • +6 (6 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 15:23)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ia zi-ne-ne un pic despre Phobos-Grunt :D
    • +2 (4 voturi)    
      niet (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 16:03)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      toti au avut foarte multe incercari esuate. O sa reuseasca si ESA dar cu romanasi din astia care la primul hop te lasa balta nu poti face nimic...
  • 0 (0 voturi)    
    daaa! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 19:14)

    HOPA [utilizator]

    Noi lucram pentru 200 euro ,dar nu stiti de ce ca gigaitu de isarescu ne spune de 26de ani ca nu avem crestere economica si nu trecem la euro ca nu avem autostrazi !!!
    uite asa ne anuta oficiali din guvernarea actuala si din banci ca este periculos sa ne maresac salarile si pensile !!uite mai ce pericol ne astepat !!!? Dar intreb cind securisti judecatori militieni si burtosi din armat au pensi de incepind de la 5000- 12ooo de euro nu afost periculoos??? acuma este periculos cind amaritu de roman care nu a furat a duso tot prost !
    p.s bravo lor noi suntem fraieri !