O statie spatiala chineza de 8,5 tone se va prabusi pe Pamant / Beijingul a anuntat ONU ca "Palatul Ceresc" o sa cada in urmatoarele luni

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 9:16 Science - Spatiul

Tiangong-1
Foto: Wikimedia Commons
O statie spatiala chineza de 8,5 tone si-a accelerat coborarea necontrolata catre Pamant si se preconizeaza ca se va prabusi in cateva luni, scrie Guardian. Tiangog-1, “Palatul ceresc”, a fost lansat in 2011, fiind descris drept un “puternic simbol politic” al Chinei, parte a unei ambitioase campanii stiintifice de a transforma China intr-o superputere spatiala.  

Statia a realizat misiuni atat cu echipaj cat si fara, si a gazduit-o in 2012 pe prima femeie astronatut chineza, Liu Yang, in 2012. 

In 2016, insa, dupa luni de speculatii, oficialii chinezi au confirmat ca au pierdut controlul statiei spatiale si au afirmat ca se va prabusi pe Pamant in 2017 sau 2018.

Ulterior, agentia spatiala a Beijingului a notificat ONU ca se asteapta ca Tiangong-1 sa cada intre octombrie 2017 si aprilie 2018. De atunci, altitudinea orbitei statiei a scazut constant.

 In ultimele saptamani a ajuns in atmosfera mai densa a Pamantului si a inceput sa coboare mai rapid. 

“Acum, cand perigeul ei este sub 300 de kilometri si este intr-o atmosfera mai densa, rata de decadere a crescut. Ma astept sa cada in urmatoarele cateva luni – sfarsit de 2017 sau inceput de 2018”, a spus Jonathan McDowell, un cunoscut astrofizician de la Harvard.  

Desi mare parte din ea va arde in atmosfera, McDowell spune ca unele parti, care ar putea avea si 100 de kilograme, ar putea lovi suprafata Pamantului. 

Locul in care se va prabusi nu va putea fi cunoscut nici macar in ultimele zile inainte sa se intample, a adaugat astrofizicianul.




















8742 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 9:52)

    ionelutu [utilizator]

    Bine ca mi-au spus! In lunile urmatoare voi fi ceva mai precaut si am sa port zi de zi umbrela in geanta... ;) :)
  • +27 (33 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 10:01)

    iodixit [utilizator]

    au facut o "chinezarie? pina si din statia lor spatiala!
    • -15 (31 voturi)    
      rade ciob de oala sparta.. (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      cate statii spatiale sunt in total?.. ai auzit vreodata de Skylab? a picat dupa 6 ani exact din aceleasi motive.
      • +20 (28 voturi)    
        nici vorba (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 13:52)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Skylab a cazut controlat, au scos-o de pe orbita, pe cand chinezaria poate sa pice oriunde. din fericire sunt sanse mici sa pice pe un teritoriu locuit, dar totusi.
        Ca sa nu mai spunem ca Skylab a venit jos in zorii epocii spatiale, in anii 70. Te asteptai acum sa nu se mai intample astfel de tampenii
        • -1 (5 voturi)    
          cum a cazut controlat? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 21:26)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          Skylab a fost abandonata. A 4 misiune a fost anulata. Desi planul era sa ajunga un ocean, a cazut in Australia, intr-o zona slab populata. Sa nu-mi spui ca au facut-o intentionat!?
      • +3 (5 voturi)    
        Ai nitica rabdare, daca pica intr-o zona populata (Duminică, 15 octombrie 2017, 0:40)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Puternic, big city downtown sau un shopping mall, o gioarsa de metal de cateva sute de kg face ravagii. treaba chinezeasca.
        • +6 (12 voturi)    
          eu sper (Duminică, 15 octombrie 2017, 11:05)

          pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          sa cada peste congresul psd. Traiasca prietenia romano-chineza lolol.
          • 0 (0 voturi)    
            eventual să fi şi tu prezent acolo (Luni, 16 octombrie 2017, 11:24)

            vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

            dacă ai astfel de dorinţe.
  • +12 (20 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 10:21)

    tudorr [utilizator]

    Era o vorba cand eram mic: "Made-n China, jaf container!"
    • -19 (31 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 12:02)

      SmithJohn [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Ce poti sa imi spui de statia spatiala facuta de România? Cat timp crezi ca va mai orbita pana va cadea?
  • +19 (29 voturi)    
    Sa le cada chinezilor in cap. (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 10:37)

    asavreau [utilizator]

    Asa se intampla cand fortezi nota si nu ai cunostintele si expierenta necesara.Chinezii au sarit peste etape,au furat de la toti tehnologie si au crezut ca sunt tari.
    • +3 (13 voturi)    
      sezi linistit ;) (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      De zeci de ani cad pe pamant aproape zilnic corpuri provenind din obiecte trimise in spatiu, de om, inclusiv de catre americani; practic, in jurul Pamantului exista o adevarata "centura" de gunoaie spatiale, compuse din bucati mai mari sau mai mici de sateliti, de sonde spatiale, parti din rachete abandonate (motoare secundare) samd., de la nituri si suruburi pana la bucati de antene, "oglinzi spatiale" sau de motor. .Din cauza asta (si pentru ca multe din ele sunt radioactive) exista si o "autoritate" (la noi) de care nu prea stie lumea care urmareste probabilitatea ca astfel de "evenimente" sa se petreaca si, in masura in care poate, sa avertizeze. Deoarece multe astfel de obiecte spatiale au functionat cu combustibil radioactiv, de multe ori riscul de poluare e chiar MARE!
      Cu toate astea, intr-adevar, n-am mai auzit ca o INTREAGA statie sa cada pe pamant (cu echipamentele ei inclusiv radioactive cu tot)! Sa speram ca nu va produce un dezastru (inchipuie-ti ce s-ar intampla daca ar cadea, d.ex., peste un mall la o ora de varf!) :(
      • +1 (1 vot)    
        corect! (Luni, 16 octombrie 2017, 9:40)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Desigur ca se va DEZINTEGRA la intrarea in atmosfera, dar estimarea ca numai bucati "care ar putea avea si 100 de kilograme" vor lovi suprafata Pamantului este cam optimista!

        Si chiar in cem mai bun caz, energia cinetica a unei bucati de 100 Kg ce cade cu 7,9 Km/ sec este considerabila ...
    • -6 (18 voturi)    
      Te contrazic puţin (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:21)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Nu foarte mult.

      Cred că de vină sunt cei care au apelat la ei, făcându-şi jucăriile la ei. Mă refer la NASA şi ESA, care au fabricat mare parte din echipamente la ei. Era de la sine înţeles că nu vor sta cu mâinile în sân şi că vor copia tot ce vor prinde.

      ESA şi NASA în loc să fabrice în EU şi USA tot ce ţine de echipamente spaţiale, au ales China. Acum se văd rezultatele.

      E clar că şi ce au făcut americanii mai cade de pe orbită, dar nu ajunge la presă.
  • +15 (17 voturi)    
    Dar daca nu ma insel (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:27)

    rooster [utilizator]

    chinezii parca aveau nu stiu ce arma cu care doborau satelitii de pe orbita. Oare s-a stricat si aia?
    • 0 (0 voturi)    
      numai in SF! (Luni, 16 octombrie 2017, 9:45)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui rooster

      Numai in SF exista raze care vaporizeaza complet tinta!
      In realitate exista arme cu laser sau fascilul de particule incarcate ce pot "anihila" un satelit, ii distrug electronica. Si ar fi devastatoare si pt o nava cu echipaj uman.
      Dar o masa de 8,5 tone nu poate sa "dispara", cel mult ar facea-o bucati mai devreme, si am avea si mai multe bcati ce se pravalesc de pe orbita cu prima viteza cosmica ...
  • +15 (15 voturi)    
    solutii (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 12:14)

    mistydo [utilizator]

    Pare suspecta stirea... Poti distruge rachete in zbor...si nu poti distruge un obiect ce cade din cer? China are ocazia sa demonstreze ce poate face din punct de vedere militar.
    • +1 (1 vot)    
      mai ales daca va cadea in US space (Luni, 16 octombrie 2017, 0:22)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      Rusii si-ar planta interceptoarele all over :)), ba chiar ar incepe sa-si autodistruga satelitii pt asta.
  • +10 (34 voturi)    
    Natie mai proasta ca a nostra nu am intalnit .. (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 12:16)

    Amad [utilizator]

    ..nicaieri.
    Radem de rusi, de chinezi, de oricine, uitand ca noi suntem NIMENI.
    Ati fost vrunul in China, habarnistilor?
    Credea ca glumesc un chinez cand i-am spus ca dureaza 7 ore un drum de 400km, pana la Cluj, cu trenul. Nici macar n-a vrut sa inopteze la noi in tara.
    In 8 ore am traversat China de la nord la sud si sunt peste 3000km.
    Neam prost care rade de orice si oricine. Dupa 30 ani votati PSD si mai abitir.
    Au si ei saracii lor dar in ultimii 30 ani au dezvoltat Sanghai-ul ala de zici cai OZN pt. noi. Lucreaza pana si sambata si au alte valori. Noi nici macar smecheria nu am fost in stare sa o inventam.
    • +3 (7 voturi)    
      Scuze pt. gramatica.. (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 12:37)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      vreunul, ca-i, ...
    • +8 (14 voturi)    
      cu ce pret? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 17:20)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      o societate in sclavie moderna, partid unic, marele zid informatic, lagere de concentrare, etc.
      Prefer libertatea noastra
      • +7 (13 voturi)    
        @DSS (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 21:06)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        In libertatea ta, PSD’ul guverneza 19 milioane de oameni prin minciuna, hotie si abuz. Cu rezultatele cunoscute. Imagineaza’ti, in libertatea ta, PSD’ul guvernand nu 19 milioane, ci 1 miliard 400 de milioane! China ar fi o ruina, dupa conceptul tau de libertate
        • +4 (8 voturi)    
          ca libertate da, e o ruina (Duminică, 15 octombrie 2017, 6:30)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          noi putem sa avem astfel de discutii aici sau pe strada fara sa avem frica ca ne salta politia secreta. Noi putem iesi in strada si chiar sa dam jos un guvern iresponsabil cand ne ajunge cutitul la os.
          Au incercat si chinezii asta. Ai auzit de Tienamen?
          Sunt mult mai bogati ca noi dar nu mi-as schimba nici o secunda locul cu ei
  • +4 (8 voturi)    
    Si n-ar putea sa o distruga cu o racheta ?! (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 12:19)

    Ochiana [utilizator]

    ca sa previna acest dezastru...Daca ei au facut-o , ei ar trebui sa o si distruga.
    E suficient sa cada si un fragment de un kilogram intr-o zona aglomerata ca face victime
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 21:11)

      CostinHN [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Nu cred ca e ok s-o distruga cu o racheta. Mai bine cat mai putine bucati de gunoi care intra in atmosfera dintr-o singura bucata (si cel mai probabil se va prabusi intr-un ocean) decat milioane de particule mici care vor ramane mai mult timp pe orbita (si se invart cu viteze de mii de km/h) punand in pericol alte rachete/sateliti/navete spatiale. Da, daca va cadea intr-o zona populata, o sa fie periculos, dar sansele sunt infime.
  • +12 (14 voturi)    
    dA (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 15:33)

    Babilou [utilizator]

    Conform site-ului Satview va cadea pe 15 martie 2018 la 22.48 UT in Atlantic, undeva in estul Africii. Detalii aici: http://www.satview.org/?sat_id=37820U
    Puteti urmari in timp real pozitia statiei precum si tot ce "cade" de pe orbita.
    Nu e nevoie de tot felul de speculatii "extraordinare".
    • +5 (5 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 21:56)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Daca e sa cada in Atlantic nu are cum sa cada la estul Africii, daca luam ca referinta hartile foosite in zilele noastre.
      • 0 (0 voturi)    
        dA (Luni, 16 octombrie 2017, 18:54)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

        Da, scuze, in estul Oceanului Atlantic, adica la vest de Africa.
  • +3 (7 voturi)    
    unde cade? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 19:00)

    anion [utilizator]

    Daca fragmente mici ar cadea si in Romania, ar trebui sa cada acolo unde hotii politici au facut constructii din banii nostri. Exemple sunt destule.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant... pentru a condude o maşină ai nevoie (Luni, 16 octombrie 2017, 11:35)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    de carnet...
    dar pe orbita planetei poate trimite oricine orice, fără nici un fel de autorizare?
    pentru a avea apoi şansa să ne cadă în cap rămăsiţele? căci singura protecţie invocată este cea probabilistică ce se bazează pe preponderenţa oceanelor şi zonelor pustii faţă de cele populate... slabă nădejde...