Continentul african are resurse uriase de apa in subteran

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 18:33 Science - Terra


Harta detaliata a apei subterane din Africa
Foto: Environmental Research Letters: http://iopscience.iop.org
Oamenii de stiinta sustin ca Africa sta pe un rezervor urias de apa subterana, care are un volum de 100 de ori mai mare decat cel al apei care se gaseste pe uscatul continent, scrie BBC. Peste 300 de milioane de oameni nu au acces la apa potabila in Africa, iar cererea va creste in urmatoarele decenii odata cu cresterea populatiei si nevoia de irigari pentru recolte.

Raurile si lacurile sunt inundate sezonier si afectate de seceta, ceea ce limiteaza resursele pentru populatie si agricultura. In prezent, doar 5% din terenul arabil este irigat.
 
Cercetatorii de la British Geological Survey si Universitatea College London (UCL) au intocmit in premiera o harta care indica in detaliu cantitatea si potentialul apei subterane. "Resursele cele mai bogate se afla in nord, in bazinele sedimentare din Libia, Algeria si Ciad. Cantitatea din acele bazine constituie echivalentul unei grosimi de 75 de metri de apa de-a lungul suprafetei acelei regiuni", a explicat Helen Bonsor, unul dintre autorii studiului.

"Rezerve mult mai mici de apa subterana exista in cea mai mare parte a Africii subsahariene", adauga Bonsor.

Cercetatorii si-au adunat informatiile din harti hidro-geologice intocmite de guvernele tarilor africane, precum si din 283 de studii ale acviferelor.

In lucrarea publicata in revista Environmental Research Letters, ei sustin faptul ca forarea la scara larga nu ar fi cea mai buna optiune, pentru ca s-ar epuiza rapid acviferele subterane care nu pot fi umplute din cauza lipsei ploii.

Potrivit lui Bonsor, mijloace de extractie mai lente pot fi mai eficiente. "Lucrarea noastra arata ca, explorand cu grija, exista suficienta apa subterana sub continentul african pentru apa potabila si irigatii".




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5966 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    ce folos? (Vineri, 20 aprilie 2012, 18:58)

    Denoro [utilizator]

    Ce folos daca in subteran Africa are rezerve uriase de apa, daca la suprafata are revezerve colosale de arabi si negri? Ce vreau sa spun ca in Africa exista in prezent o explozie demografica fara precedent si oricata apa ar fi, tot nu va ajunge pentru agicultura si necesitatile unei populatii aflata intr-o expansiune numerica exponentiala.
    Da-le la africani 10 ani in care sa aiba mancare si sanatate la discretie si vor ajunge la cateva miliarde. Pe aia numai foamea si bolile ii mai opresc cat de cat din inmultirea lor fara limita.
    • -1 (9 voturi)    
      ce sa zici si tu...... (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:27)

      rooster [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      In jurul anilor 1850-1880, in Anglia, numarul mediu de copii pentru o familie era de 7 (sapte). Un prapastios ca tine ar fi spus ca daca englezilor le dai mancare si sanatate, vor ajunge miliarde. Ei bine, uite ca n-au ajuns. Din cauza educatiei, bineinteles. Dar pentru educatie, e nevoie de resurse, iar apa este si ea o resursa.
      • +3 (7 voturi)    
        educatie (Vineri, 20 aprilie 2012, 20:43)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui rooster

        Pentru educatie e nevoie de oameni. Iar in Anglia au trait englezi, iar in Africa, arabi si negri.
        Uita-te si acum, in Anglia pomenita de tine mai sus! Negrii nascuti acolo, nascuti si crescuti acolo, sunt mult sub media enlgezilor (si) la capitolul educatie. Si daca nu ma crezi, aminteste-ti de "festivalul multiculturalismului" de anul trecut in Anglia, unde negrii si-au aratat adevarata "valoare" si adevarata "educatie".
        Numeste-mi tu o populatie compacta de negri, de oriunde din lume, Europa, SUA, Africa, Asia, care sa fie cat de cat prospera si educata. Nu exista asa ceva! Al naibii coincidenta!
        Ce-ai scris tu mai sus este o idee standard, cum ca nu conteaza rasele, conteaza doar educatia ce-o primesti. Ceea ce e frumos, dar contrazis in mod flagrant de realitate. De realitatea din vestul Europei, unde "multicultaralismul" care a avut acces la educatie exact ca si bastinasii sunt mult in urma populatiei de acolo.
        Fix pix toata povestea asta frumoasa! Veci pururea africanii nu se vor apropia de nivelul european de exemplu, decat in masura in care si Europa va fi dominata numeric de cei cu origini africane. Si atunci Europa se va cobora la nivelul Africii, nu Africa se va ridica la nivelul Europei de acum.
        Oi fi eu prapastios cum zici tu, dar prefer sa vad adevarul, chiar daca adevarul e rasist si incomod, decat sa ma las purtat de idei contrazise atat de mult de realitate.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Luni, 1 mai 2017, 10:30)

          malonelaru [anonim] i-a raspuns lui Denoro

          buna. doriti sa va angajati la mn la nightclub?
          ofer pensie alimentara si de handicapati+bonuri de masa+gagici pe sistem+nopti albe pt zile negre+narghilea
      • +5 (7 voturi)    
        fals (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 1:39)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui rooster

        @rooster, gresit, tu pleci de la idea, ca toti oamenii au genetic aceiasi inteligenta. uite ca nu este asa, in USA, negrii au scoli mai bune decat in ro. sau rep. moldova, o alimentatie mai buna, si un salariu de 10X mai mare, totusi au un IQ de 85, in ro avem 94.

        media studentilor intr-o universitate este de 120-125, iar la matematica 130-135.

        In africa subsahariana exista tari care au de medie chiar 68 de iQ, desi in europa 85 este considerat limita intre normal si usor retrasat.

        Ce mai retrasati sunt pigmeii, care o o genetica foarte veche.

        Intamplator asiaticii din extremul orient intrec occidentalii cu 1-2 puncte la iq. tot la ei apar industrii care dau invidie, sisteme sociale super-organizate.

        Nu vreau sa intru in detaliu, dar tu pleci de la idea ca profesorii universitati doar au avut noroc in viata ca sa fie educati, altfel orice copil de CAP-ist putea sa ajunga la fel. Imi pare rau, dar cum forta, inaltimea, si alte caracteristici sunt genetice la fel si inteligenta.
        • -2 (4 voturi)    
          IQ? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 7:29)

          zertty [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

          Si, IQ-ul pe baza caror teste se masoara?
          Testele nu sunt influentate oare de gradul de cultura, de sistemul de educatie etc? De exemplu, am intilnit multi oameni simpli la tara, fara scoala, insa foarte inteligenti... Credeti ca acestia ar reusi bine testele acelea de IQ? Eu ma indoiesc...
          • +2 (2 voturi)    
            raspuns (Duminică, 22 aprilie 2012, 6:28)

            Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui zertty

            Testele grafice, sunt universale.

            Testele sunt orientative, nu sunt perfecte.

            Testele au 100 de ani de existenta si au demonstrat ca sunt bune.

            Inteligenta gemenilor infiati in familii diferite, cu educatie diferita, arata ca la maturitate au o inteligenta f. asemenatoare.

            Copii de diferite rase infiati de care familii bogate, au dezvoltat o inteligenta asemanatoare cu media rasei lor nu cu a parintilor adoptivi.

            Am citit si alte argumente, desi nu am aici loc sa le expun.

            Nu stiu cum ati masurat inteligenta acelor oameni, poate erau inteligenti nativi , poate ca va impresionau cu intelepciunea lor populara, iar pt. dv noutatea acelor discutii ati considerat ca este inteligenta.

            Tema cu rasele este o tema spinoasa, dar eu as spune ca este chiar f. grava, pt. ca nu vom putea elimina inegalitatile nici macar teoric. In plus se indeparteaza momentul sa existe o lume mai buna, daca natura nu este de partea noastra.
  • -3 (3 voturi)    
    Si nu dati drumul la fracking? (Vineri, 20 aprilie 2012, 21:02)

    .... [utilizator]

    Doar n-o sa lasati apa asa curata cum e!