VIDEO UPDATE Rusia: Un meteorit a cazut in Urali. Aproximativ 1.000 de raniti si pagube in mai multe localitati

de I.B., I.C.     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2013, 8:18 Science - Terra

Meteorit deasupra regiunii Urali
Foto: Captura Youtube.com
Un meteorit a cazut vineri in regiunea Urali, unda de soc spargand ferestrele mai multor imobile si provocand mai multe daune, scriu agentiile ruse citand autoritati si martori, potrivit Mediafax. Guvernatorul regiunii Celeabinsk, Mihail Iurevici, a anuntat vineri ca circa 1.000 de persoane au fost ranite de cioburi sau au suferit lovituri, relateaza AFP.

UPDATE 3 Intr-un comunicat de presa postat pe site-ul institutiei, NASA arata ca, potrivit informatiilor detinute, nu exista nicio legatura intre meteoritul care s-a dezintegrat deasupra regiunii Urali si asteroidul 2012 DA-14, de 45 de metri, care trece vineri seara foarte aproape de Terra.

"Potrivit cercetatorilor NASA, traiectoria meteoritului din Rusia a fost semnificativ diferita de traiectoria asteoridului 2012 DA-14, nefiind nicio legatura intre cele doua corpuri ceresti. Inca se colecteaza informatii despre meteoritul din Rusia iar in acest moment analizele sunt preliminare. In inregistrarile video meteoritul este vazut trecat dinspre stanga spre dreapta, in fata soarelui care rasare, ceea ce inseamna ca se misca dinpre nord spre sud. Traiectoria asteroidului DA-14 este in directia opusa, de la sud spre nord", se arata in declaratia de presa a NASA.

UPDATE 2
Guvernatorul regiunii Celeabinsk, Mihail Iurevici, a anuntat vineri ca circa 1.000 de persoane au fost ranite, relateaza AFP.

"Numarul celor raniti este in jur de 950", a declarat guvernatorul.

Un bilant precendent anuntat peste 500 de raniti in regiune, majoritatea din cauza cioburilor de sticla provenite de la ferestrele sparte de unda de soc, dupa ce informatele initiate anuntau in jur de 250.

UPDATE
1 Filiala locala a Ministerului rus de Interne informeaza ca peste 250 de persoane au fost ranite, dintre care trei grav, de ploaia de meteoriti din regiunea rusa Urali, informeaza agentia Interfax, citata de AFP.

Potrivit purtatorului de cuvant al ministerului, "informatiile indica in acest moment peste 250 de raniti, dintre care trei grav". Reprezentantul ministerului a precizat ca s-au inregistrat pagube in sase orase din regiune.

"Un meteorit s-a dezintegrat deasupra regiunii Urali, arzand partial in straturile inferioare ale atmosferei. Fragmente de meteorit au atins solul si au cazut in zone putin populate din regiunea Celiabinsk", a anuntat filiala locala a Ministerului rus pentru Situatii de Urgenta intr-un comunicat dat presei.

Potrivit aceleiasi surse, suflul exploziei a spulberat ferestre "de la etajele superioare ale unor imobile".

Un oficial din cadrul ministerului, citat de RIA Novosti, a anuntat aproximativ 50 de raniti. "Potrivit unor informatii preliminare, 50 de persoane au primit ingrijiri pentru traumatisme", a anuntat el. Ministerul a anuntat anterior ca patru persoane au fost ranite de cioburi de sticla.

Inregistrari video postate de catre locuitori pe Internet surprind meteoriti incandescenti pe cer, la mica altitudine, traiectoria lor parand sa indice o coliziune apropiata cu solul. In alta inregistrare, locuitori, dintre care unii au iesit din casa pe jumatate dezbracati, observa acelasi fenomen ce se produce deasupra imobilului in care locuiesc, in timp ce se aud explozii.



Administratia orasului Celiabinsk, citata de Interfax, a anuntat numerosi raniti, fara sa ofere un bilant. "La ora locala 11:00 (7:00, ora Romaniei), inregistram numeroase apeluri telefonice care semnaleaza traumatisme, taieturi si contuzii", au anuntat autoritatile locale.

Suflul exploziei a spart geamurile unui sediu al Itar-Tass, in centrul Celiabinskului, a anuntat agentia.

Un perete s-a prabusit intr-o uzina de la Celiabinsk, porivit unui angajat citat de catre Interfax, care a anuntat trei sau patru raniti usor.



Ministerul pentru Situatii de Urgenta a anuntat ca a mobilizat aproximativ 20.000 de persoane, plasate in stare de alerta, si trei avioane sau elicoptere, in vederea inspectarii zonei.

Ministerul a indemnat populatia sa nu cedeze panicii. "Populatia nu a fost evacuata, nivelul de radioactivitate respecta normele. Va cerem insistent sa nu cedati panicii", a anuntat filiala locala a ministerului pe site.

Fenomenul a fost observat si in Kazahstan, potrivit unor agentii ruse de presa.




Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Alerta intr-un oras din Romania, dupa moartea unui tanar purtator de HIV. Cel putin 38 de tinere sunt suspecte

Autoritatile sanitare din Romania au aflat ca un tanar, purtator de HIV, a intretinut relatii sexuale neprotejate cu mai multe femei. Baiatul a murit acum 4 zile si surse medicale vorbesc despre un cerc de suspecti format din 38 de persoane.








54324 vizualizari
  • -36 (48 voturi)    
    :))) (Vineri, 15 februarie 2013, 8:42)

    dandra [utilizator]

    for suurrre, ploaie de meteoriti
    si marmota invelea staniolul.
    mai nou, asa se numesc reziduriile de la testele militare..."ploaie de meteoriti":)
    draguta stire...
    • +27 (27 voturi)    
      Erau (Vineri, 15 februarie 2013, 8:54)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      stranepotii meteoritului tungus.
      • +37 (37 voturi)    
        dpvd statistic (Vineri, 15 februarie 2013, 11:02)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        dpvd statistic
        Rusia are cele mai mari sanse de a fi lovita de meteoriti pur si simplu pentru ca este cea mai mare tara.
        Personal nu vad nicio conspiratie aici.
      • +5 (9 voturi)    
        inaltimea eploziei deasupra Chelyabinsk (Vineri, 15 februarie 2013, 23:20)

        dalexandriu [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        ...este de aproximativ 45800 m
        Am calculat-o pe baza decalajului de 141 secunde (vezi pe You Tube) intre explozie si unda sonora de soc(la cca -10 C, viteza sunetului este doar de 325.3m/s)
        Stricaciunile produse lasa sa banuim o explozie de cca 100Kt TNT(Hiroshima=15Kt TNT)
        Viteza meteoritului a fost apreciata la 15000 m/s ceea ce ne da o masa de 4000 tone
        La o densitate =2 ar fi o " sfera" cu diametrul de 15m
        • +1 (3 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 9:11)

          alex_133 [utilizator] i-a raspuns lui dalexandriu

          viteza sunetul variaza foarte mult in functie de altitudine si densitatea aerului de la acea altitudine.

          densitatea poate fi si 5g/cmc, ceea ce ar implica o sfera mult mai mica.
          • 0 (2 voturi)    
            Gresesti (Duminică, 17 februarie 2013, 18:45)

            dalexandriu [utilizator] i-a raspuns lui alex_133

            v=sqrt(gRT/M),unde:
            V=viteza sunetului
            g=1.4=exponentul adiabatic
            T=temperatura
            R=8314= constanta gazelor perfecte
            M=29=masa molara a aerului
            dupa cum vezi ,presiunea (sau densitatea)aerului NU FIGUREAZA IN FORMULA.
            • 0 (0 voturi)    
              Temperatura este... (Duminică, 17 februarie 2013, 22:22)

              mcris [utilizator] i-a raspuns lui dalexandriu

              ... direct legata de presiune: pV=nRT (aici V e volumul de gaz)
              • 0 (0 voturi)    
                la inaltimea de 50 km... (Duminică, 17 februarie 2013, 23:44)

                dalexandriu [utilizator] i-a raspuns lui mcris

                ...temperatura aerului este de cca 10 grade celsius.!!!
                Desi presiunea si densitatea aerului sunt de 1000 de ori mai mici ca la sol,
                viteza sunetului este TOT de 340 m/s
                In stratosfera(10..20 km) este ceva mai frig, si viteza sunetului scade undeva spre 210m/s.
                De aceea, in medie ,sunetul eploziei meteoritului s-a propagat cu 225m/s.
                http://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmosphere_model.png
                • 0 (0 voturi)    
                  oups... (Luni, 18 februarie 2013, 12:49)

                  dalexandriu [utilizator] i-a raspuns lui dalexandriu

                  am vrut sa scriu 310m/s ,nu 210 si 325 nu 225!
                  Ultimele evaluari ale asteroidului sunt:
                  masa~10000Tone
                  viteza~18000m/s
                  Energia cinetica~400Kt TNT(30 X Hiroshima)
                  Impresionant!
    • -19 (27 voturi)    
      hmm... (Vineri, 15 februarie 2013, 10:04)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Vad ca ti-ai luat multe minusuri (inclusiv unul din greseala de la mine, vroiam plus), si nu sunt eu adeptul teoriilor conspirationiste, dar nu monitorizeaza NASA nu stiu cate mii de meteoriti care au o traiectorie intersectabila sau apropiata de-a noastra? Nu ar fi anuntat si ei ceva anterior?
      • +10 (20 voturi)    
        correct (Vineri, 15 februarie 2013, 10:59)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Cum Roskosmos, in primul rand, urmata de ESA, n-au scos nici macar un cuvintel, rezulta ca avem de-a face cu un cover-up international orchestrat de masoneria oculta americano-sionista chitita sa instaleze NWO, dat fiind ca suntem prea multe guri de hranit pe planeta. Cred ca-n curand va fi o reuniune la Bilderberg a grupului cu acelasi nume. "Oare de ce?" (vorba conspirationistilor)
        • +10 (10 voturi)    
          Teoria conspiratiei! (Vineri, 15 februarie 2013, 12:00)

          Hell [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          LOL
        • +2 (12 voturi)    
          Vezi daca va uitati doar la antene (Vineri, 15 februarie 2013, 13:34)

          EXEs [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Daca ati fi urmarit canale ne-romanesti ati fi aflat ca e in trecere prin zona un asteroid. Din el probabil ca s-au desprins bucati care au cazut in Rusia. Rusii s-au mai laudat ca au tras cu rachete in ele, dar nu stiu cata incredere poti avea in laudarosia comunistilor. Partea cu conspiratia mi se pare total irelevanta, fiecare crede in ce vrea, doar ca mai informati-va si voi din altceva decat de la canale de rahat romanesti.
      • +10 (10 voturi)    
        paranoia (Vineri, 15 februarie 2013, 12:49)

        mano74 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Sigur ar fi anuntat. Iar dupa, ar fi evacuat un sfert de Rusie in SUA!!! vezi ca a anuntat nasa ca o sa-ti pice un ghiveci in cap, poate te ajuta! :)
    • +8 (12 voturi)    
      cum ai reusit (Vineri, 15 februarie 2013, 13:52)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      sa-ti dai seama ca erau reziduuri de la teste militare? in imagine parca n-ar parea asa ceva... iar forta cu care explodeaza si lumineaza arata ca nu ar fi resturi "umane"... 1 cm cub de meteorit ar cantari cam 3-4 kg...
    • +6 (6 voturi)    
      Fac si ei un ban ! (Vineri, 15 februarie 2013, 17:41)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      La cat costa Kg-ul de meteorit, fac si oamenii aia un ban ! Sa-i ajute Dumnezeu, ca Putin nu cred !
  • +6 (10 voturi)    
    Mission Impossible V (Vineri, 15 februarie 2013, 8:48)

    nellino [utilizator]

    Probabil ca tocmai au exersat scenariul...
  • +17 (17 voturi)    
    2012 DA14 si-a trimis antemergatorii.... (Vineri, 15 februarie 2013, 9:09)

    JestersTear [utilizator]

    Suntem norocosi totusi ca bolovanul mare ne rateaza astazi. Sau..?
    • 0 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 15 februarie 2013, 9:53)

      mihaimc [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

      voi chiar existati?
    • +4 (6 voturi)    
      mai este putin si stim (Vineri, 15 februarie 2013, 10:04)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Este estimat ca o sa treaca la punctul cel mai apropiat de pamant la 08:25 UT-0, deci cam la 10:25 ora romaniei :)

      Ploaia de meteoriti e posibil sa fie fragmente micutze ale meteoritului 2012DA14

      Sa vedem :D
    • +4 (4 voturi)    
      taman... (Vineri, 15 februarie 2013, 10:11)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      ma uitam...dar are 45 de metri, nu se incadreaza la "bolovanul mare"...

      http://neo.jpl.nasa.gov/news/news177.html.

      Baietii nu spun nimic insa de antemergatori sau "debris"...
    • +2 (4 voturi)    
      sa nu exageram (Vineri, 15 februarie 2013, 13:20)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      doar nu am avut soarta dinozaurilor...:)
  • +7 (7 voturi)    
    "safely" my ass:) (Vineri, 15 februarie 2013, 10:31)

    dandra [utilizator]

    Asteroid 2012 DA14 To Whiz Past Earth Safely

    The small near-Earth asteroid 2012 DA14 will pass very close to Earth on Feb. 15, 2013. Asteroid 2012 DA14 will be closest to Earth at about 11:24 a.m. PST (2:24 p.m. EST and 1924 UTC), on Feb. 15, when it will be at a distance of about 27,700 kilometers (17,200 miles) above Earth's surface. NASA's Near-Earth Object Program Office can accurately predict the asteroid's path with the observations obtained, and it is therefore known that there is no chance that the asteroid might be on a collision course with Earth. Nevertheless, the flyby will provide a unique opportunity for researchers to study a near-Earth object up close.
  • -3 (7 voturi)    
    KÎȘTÎM (KYSHTIM) (Vineri, 15 februarie 2013, 13:06)

    pointless man [utilizator]

    Asta trebuie reținut despre Celiabinsk și spațiile limitrofe - acolo a avut loc, în 1957, un accident nuclear MULT MAI GRAV decît cel de la Cernobîl. ȘI ASTĂZI există zone vaste, complet interzise, UNDE NU E VOIE NICI MĂCAR SĂ OPREȘTI AUTOMOBILUL.

    Chestia cu asteroizii și meteoriții - VAX !
    • +1 (1 vot)    
      Citation Needed (Vineri, 15 februarie 2013, 14:50)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      ...cum zice şi Wikipedia... "Citation Needed".
      • -2 (4 voturi)    
        NICI UN FEL DE CITARE - CITIT PUR ȘI SIMPLU (Vineri, 15 februarie 2013, 18:45)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Cunosc problema mult înainte de Wikipedia.

        Cu ani de zile înainte de accidentul nuclear localitatea Kîștîm a mai avut un moment de „glorie” cu ocazia afacerii (sordid-bolșevice) Lena Goldfields-Ramsay MacDonald (vezi Boris Bajanov). Îi las Dl. war4peace plăcerea s-o descopere singur (Wikipedia CIUCIU).
        • 0 (0 voturi)    
          MĂI FRATE ! CE DE SOVIETICI-ROMÂNI ! (Duminică, 17 februarie 2013, 11:52)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          pe hotnews. Și, culmea, știu chiar să scrie.
  • 0 (4 voturi)    
    Asteroidul 2012 DA14 (Vineri, 15 februarie 2013, 14:50)

    hasenberg [utilizator]

    http://www.scienceworld.ro/stiri/trecere-record-a-unui-asteroid-pe-langa-pamant-astazi-12494.html

    "Un asteroid, denumit 2012 DA14, va trece pe lângă planeta noastră astăzi, la numai 28.000 de km de noi, cea mai aproapiată distanță observată până acum pentru un obiect de o asemenea mărime"

    "Asteroidul 2012 DA14 are diametrul aproximativ a unui bazin olimpic, de 50 de metri, dar din fericire nu există nicio șansă ca el să ne lovească planeta, el trecând la 27.700 de km, la o zecime din distanța dintre Pământ și Lună."

    a mai scris cineva asta deja, oricum nu se va intampla nimic, multi exagereaza.

    au fost altele si mai grave
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tunguska_event
  • +3 (3 voturi)    
    Satelitul MSG 3 captureaza o imagine spectaculoasa (Vineri, 15 februarie 2013, 16:49)

    SpaceallianceRo [anonim]

    Satelitul MSG 3 captureaza o imagine spectaculoasa cu meteoritul care a cazut astazi in Rusia

    http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20130215061946
  • +7 (9 voturi)    
    POPE renuntiatio (Vineri, 15 februarie 2013, 16:58)

    liviusmaximus [utilizator]

    Le cant in struna "conspirationistilor".
    Papa a "demisionat" si a cazut un fulger. Acum, ploua cu foc. Ce-o fi ?
  • +4 (4 voturi)    
    MADE IN RUSIA (Vineri, 15 februarie 2013, 22:40)

    CristianDragoi [utilizator]

    Mu inteleg expresia asta "meteorit rus"... doar in cazul in care a fost fabricat in Rusia... atunci lucrurile incep sa faca sens... LOL!
    • +1 (1 vot)    
      Principiu (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 19:33)

      ov1d1u [utilizator] i-a raspuns lui CristianDragoi

      E pe principiul "cine-l găseşte, al lui să fie"
  • 0 (2 voturi)    
    Baaa e de la Starcraft2 (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 8:43)

    ac [utilizator]

    Se lanseaza Heart of the Swarm campania zerg - ce ati vazut e inceputul invaziei !
  • 0 (0 voturi)    
    meteorit Urali (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 11:14)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2013/02/16/rusia-cum-s-a-vazut-mingea-de-foc-din-urali/
  • +3 (5 voturi)    
    Smecher Basescu! (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 12:55)

    abcde [utilizator]

    S-a dus sa se intalneasca cu Papa ca sa nu planeze nici o suspiciune asupra lui cu privire la 'ploaia de meteoriti'. Ponta stie insa adevarul