Temperaturile globale din februarie au zdrobit recordurile anterioare la o distanta fara precedent

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2016, 8:12 Science - Terra

Temperaturile ridicate din februarie au socat expertii
Foto: Twitter
​Temperaturile globale din februarie au zdrobit recordurile anterioare cu o suma fara precedent, potrivit datelor NASA, starnind avertizari privind o starea de urgenta climatica, scrie The Guardian.  

Rezultatele au fost “un adevarat soc, si in acelasi timp, o noua reamintire a neincetatei cresteri a temperaturii globale rezultate din cauza gazelor de sera produse de oameni”, au scris Jeff Masters si Bob Henson pe un blog de pe portalul Weather Underground, care a analizat datele facute publice duminica.  

Temperaturile globale de la suprafata au fost in februarie cu 1,35 grade celsius mai mari decat temperatura medie a lunii, comparativ cu perioada de baza 1951-1980.  

Recordul global fusese stabilit cu doar o luna inainte, ianuarie deja fiind mai cald decat media lunii cu 1,15 C.  

Desi temperaturile au fost impulsionate de un foarte mare El Nino in Pacific, temperaturile au zdrobit recordurile stabilite in timpul ultimului El Nino masiv din 1998, care a fost cel putin la fel de puternic precum actualul fenomen.  

“Suntem intr-un fel de stare de urgenta climatica acum”, a spus Stefan Rahmstorf, de la Institutul pentru Cercetarea Impactului Climatic din Potsdam (Germania).  

“Este chiar naucitor… este absolut fara precedent”, a avertizat el.



Citeste mai multe despre   









VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
9472 vizualizari
  • +11 (33 voturi)    
    Pai, (Luni, 14 martie 2016, 8:35)

    Cezy [utilizator]

    avem noroc ca sunt unii care ne ASIGURA ca incalzirea globala nu e reala!
    • -3 (19 voturi)    
      Nuantare (Luni, 14 martie 2016, 9:26)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Acei "unii" nu sunt convinsi ca aceasta incalzire este generata de om.
      • +4 (10 voturi)    
        Tocmai de aceea trebuie sa poluam in continuare (Luni, 14 martie 2016, 9:58)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        .
        • +1 (7 voturi)    
          ? (Luni, 14 martie 2016, 11:20)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Cine a zis asta? Eu am zis doar ca exista cetateni care doar pun la indoiala "capacitatea" omului de a genera asta, nu am zis ca asa e.
      • +4 (10 voturi)    
        suntem in echilibru cu natura? (Luni, 14 martie 2016, 11:02)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Probabil te gandesti planeta e mare omul mic deci nu are cum sa faca o schimbare asa mare, nu?

        Doar ca producerea de hrana, in special cea pentru animalele domestice pe care le consumam necesita in prezent peste jumatate din suprafata de pamant totala a planetei, un studiu pe tema asta mai jos si in plus poti oricand sa te uiti pe google earth/maps si o sa vezi ca infara de munti si orase restul e teren agricol pe majoritatea suprafetei pamantului

        http://news.nationalgeographic.com/news/2005/12/1209_051209_crops_map.html

        Sutele de milioane de vaci si oi degaja o cantitate mare de metan, iar metanul are un efect mai mare de sera decat co2, in plus nr de masini a crescut enorm plus ca nivelul de trai in crestere a chinei duce asta la un maxim.

        Nu mai zic de marea insula de peturi din ocean care e aproape cat un continent.

        Sunt multe chestii dezastre la scara planetara pe care le-a facut doar un om mic, sa spui ca nu au nici un efect nu e doar ignoranta dar e un pas inapoi de la a face ceva de a le rezolva inainte de a fi prea tarziu pentru supravietuirea speciei umane.
        • 0 (2 voturi)    
          vai, dar industria nimic, nimic? (Luni, 14 martie 2016, 15:16)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

          Mai draga,

          Inteleg ca ne paste apocalipsa lipsei de CO2.

          Vinovatii principali vacile,oile si masinile astea, si pe marile/oceanele pet-urile.

          Dar industria asta nimic?
          Dar consumul de carbune zic si io asa, tot nimic???
  • +7 (13 voturi)    
    bet (Luni, 14 martie 2016, 9:32)

    Mazeta [utilizator]

    În războiul dintre om și natură, eu pariez pe natură.
    • +8 (8 voturi)    
      eu as pune X solist (Luni, 14 martie 2016, 10:04)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Adica noi distrugem natura, iar natura ne distruge pe noi.
    • +8 (12 voturi)    
      de acord (Luni, 14 martie 2016, 10:12)

      AnduAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Planeta asta a trecut prin chestii mai nasoale. In cel mai rau caz se prapadeste omenirea si cateva specii de animale.

      E pacat ca inca nu vad multi ca practic ne sinucidem cu incetinitorul
  • +7 (11 voturi)    
    Pamantul este bolnav si face febra (Luni, 14 martie 2016, 10:47)

    jackalphonse [utilizator]

    Treptat, scapa el de omul-patogen.Este doar o reactie imuna.
    Unde este cercetatorul asla care spunea ca este deranjat ca "incalzirea globala" este un fel de zvon care s-a transformat in religie si nu mai poate el sa si expuna opniile stiintifice in care nu exista asa ceva?
  • +4 (6 voturi)    
    Minusuri (Luni, 14 martie 2016, 12:26)

    tudor74 [utilizator]

    La cate minusuri au primit comentariile pertinente aproape ca nu imi pare rau ca specia umana va disparea curand (curand la scara geologica)
    • +1 (1 vot)    
      poate nu chiar "geologica" (Luni, 14 martie 2016, 13:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Adica nu de ordinul zecilor de mii de ani - poate chiar in cateva sute de ani :(
  • 0 (0 voturi)    
    Va fi "reset" din partea naturii (Marţi, 15 martie 2016, 1:56)

    quietguy58 [utilizator]

    La un moment dat si asta intr-un viitor nu prea indepartat se va produce "reset" din partea naturii care va elimina cea mai mare partea a umanitatii si totodata cea mai mare sursa de poluare.