Stephen Hawking: Actiunile lui Trump pot impinge Terra dincolo de limite. Planeta poate deveni precum Venus, cu temperaturi de 250 de grade si ploi de acid sulfuric

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 3 iulie 2017, 14:43 Science - Terra

Stephen Hawking
Foto: AGERPRES
Actiunile lui Donald Trump, care va scoate Statele Unite din acordul climatic de la Paris, vor cauza mult rau mediului inconjurator, iar Terra risca sa devina precum planeta Venus unde sunt 250 de grade si multe ploi acide, spune celebrul fizician Stephen Hawking, citat de BBC. Hawking a implinit 75 de ani anul acesta si visul lui este sa se gaseasca un leac pentru paralizia sa sau macar ceva care sa-i incetineasca evolutia.

"Suntem aproape de punctul in care schimbarile climatice sunt ireversibile. Actiunile lui Trump pot impinge Terra dincolo de limite si poate deveni precum Venus, cu temperaturi de 250 de grade si ploi de acid sulfuric"
, spune Hawking.

"Schimbarile climatice se numara printre marile provocari ce ne stau in fata si putem sa le contracaram daca actionam acum. Negand dovezile legate de incalzirea globala si retragand Statele Unite din acordul de la Paris, Donald Trump va cauza pagube mediului natural, pagube ce ar fi putut fi evitate", mai spune celebrul fizician.

Care este visul lui Hawking, care la 75 de ani este paralizat complet din cauza unei grave boli neurologice? Un leac pentru boala de care sufera sau macar o solutie care sa incetineasca evolutia bolii.

Hawking a amintit ca in urma cu 54 de ani, cand i s-a pus diagnosticul, i s-a spus ca mai avea doi-trei ani de trait, insa acum, dupa mai bine de jumatate de secol, Hawking inca mai scrie.

Stephen Hawking, care se deplaseaza cu ajutorul unui scaun cu rotile si comunica prin intermediul unui computer si a unui sintetizator vocal, a fost diagnosticat cu o maladie neuronala degenerativa (scleroza laterala amiotrofica) la varsta de 21 de ani


Citeste mai multe despre   



















7217 vizualizari

  • -14 (52 voturi)    
    Previziuni hazardate de care s-a ales praful (Luni, 3 iulie 2017, 14:54)

    Tescovin [utilizator]

    „Hawking a amintit ca in urma cu 54 de ani, cand i s-a pus diagnosticul, i s-a spus ca mai avea doi-trei ani de trait, insa acum, dupa mai bine de jumatate de secol, Hawking inca mai scrie.”

    Deci vezi mă, ninja, că nu-i ca-n filme ?...
    • +21 (47 voturi)    
      Previziuni (Luni, 3 iulie 2017, 16:59)

      FlorinPopa1 [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

      Deci hai sa vedem daca inteleg:
      Fiindca niste doctori in urma cu citiva ani i-au facut niste previziuni lui Hawking care nu s-au adeverit (mai sint exceptii) rezulta ca ce spune Hawking e incorect.

      Logica, nu ?

      P.S. E greu cu matematica asta.
      • -13 (43 voturi)    
        Vă spun eu: (Luni, 3 iulie 2017, 17:21)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPopa1

        Nu, nu ați înțeles.
        Mesajul era următorul: să nu ne hazardăm în previziuni fantasmagorice, de vreme ce există și previziuni perfect plauzibile în care dăm chix cu brio.
        • +14 (34 voturi)    
          Previziunile de atunci (Luni, 3 iulie 2017, 20:23)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          erau in perfect in acord cu nivelul stiintei de atunci. Previziunile de acum sunt in perfect acord cu nivelul stiintei de acum. Tu ne ceri sa ignoram stiinta de acum doar pentru ca unele previziuni s-au dovedit a fi gresite ? S-au dovedit a fi gresite dupa multi ani, nu in acel moment. Daca se dovedeau corecte ? Asa nu mai facem niciodata nimic.

          Nu mai zburam cu avionul pentru ca in trecut s-au prabusit avioane, nu mai luam medicamente pentru ca in trecut unele s-au dovedit a fi periculoase etc.

          Conform datelor de acum incalzirea globala este reala si este provocata de om.
          • -13 (31 voturi)    
            Exemplu ? (Luni, 3 iulie 2017, 23:43)

            Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Tinere prieten, îmi puteți da un exemplu - unul singur - de „date de acum” care dovedesc fără putință de tăgadă că „ incalzirea globala este reala si este provocata de om” ? Mulțumesc anticipat.
            • +8 (22 voturi)    
              lol (Marţi, 4 iulie 2017, 8:56)

              eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              Si eu care credeam ca mai jos de homofobie nu poate sa coboare lumea de pe hotnews. Uite ca n-am avut dreptate.

              Nu meriti niciun raspuns serios. Esti de ras.
            • +12 (18 voturi)    
              @tescovin (Marţi, 4 iulie 2017, 9:34)

              adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              *Desertificarea Olteniei - Dabuleni,
              *Temperaturi de +40C
              *Ninsori cam 30-40 zile pe an vs. 60-70 zile acum 20-30 de ani
              *Secete prelungite
              • -5 (9 voturi)    
                tempereaturi de +40 C au fost si acum 1000 dea ni. (Marţi, 4 iulie 2017, 13:15)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

                ..si acum 2000 de ani; gheata de la polul nord era sia tunci mai mult lipsa, si gerau paduri puzderie pe toata suprafata Pamantului!
                Daca tu crezi ca clima Terrei e influentata de om, explica de ce si acum 2000 deani, si acum 1000 de ani au aparut cresteri bruste de temperatura!

                Apoi, sa imi spui si mie, in ce nivel al atmosferei paote avea efect CO2 in Biosfera, in Stratosfera, in Ionosfera?!?
                eu pot sa iti spun ca daca nu ajung gazele astea in nivelele superiaore ale atmosferei, vorbim povesti! Si ca pana aucm omul a reusit sa ajunga la acele straturi du impact asupra atmosferei doar in cele mai celebre teste cu arme termonucleare americane si rusesti! inainte si dupa, niciodata!

                So, ianinte sa te arunci in a trage concluzii pe cateva crampeie de informatie stranse de un "jurnalis" sau altul, sau de un "om de stiinta" sau altul, foloseste-ti mintea si cunostintele asimilate de pana acum, dar si informatiile corecte!
                • +3 (7 voturi)    
                  Uite unde era geniul (Marţi, 4 iulie 2017, 13:38)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui akillies

                  ascuns al Carpatilor :) Sa te credem pe tine, sa-i credem pe climatologi...ce dilema...eu merg cu climatologii.
                  • +1 (1 vot)    
                    Doamne-ajută ! (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:17)

                    Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                    Dacă dvs alegeți să-i CREDEȚI pe climatologi (care dintre ei ? că nu sunt toți la unison !), atunci înseamnă că deja intrăm pe teritoriul religiei. Acolo credem, fără să mai căutăm dovezi. Și eu cred (în Dumnezeu și în Iisus Hristos), dar în ce privește mediul înconjurător, obișnuiesc să judec pe informații științifice. Dar eu vă doresc oricum să aveți parte de mântuire climatologică. Doamne-ajută !
                    • -1 (3 voturi)    
                      Eh, asta-i altceva... (Miercuri, 5 iulie 2017, 21:29)

                      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

                      Daca dvs. judecati doar pe baza de dovezi stiintifice si sunteti capabil sa intelegeti, sa judecati si discerneti intre teoriile climatologilor, care-i "buna" si care-i "rea", asta, fireste, inseamna ca sunteti unul dintre ei. Cel putin. daca nu cumva chiar taticul lor, primus inter pares.
                      In acest caz, n-aveti niciun motiv sa folositi un pseudonim. Am fi toti onorati - si HN cu precadere - sa stim care-i celebritatea cu care vorbim.
                      Mai ales ca si scrieti romaneste foarte bine.

                      Altfel, daca sunteti doar un oarecare, insa cu ifose de mare cunoscator si autoritate suprema... s-avem iertare. Parca totusi le-as da un pic mai mult credit alora de pe la NASA - sau chiar de la ANM. Doamnei Bojariu, de pilda, pe care o tot iau la misto unii comentatori HN, anume cei cu facultati absolvite pe feisbuc si doctorate luate pe wikipedia.
              • +1 (1 vot)    
                Superb (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:11)

                Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

                Deci încălzirea globală se demonstrează prin câteva dune de nisip la Dăbuleni, prin câteva zile fierbinți de vară (doooh, e vară !), și prin faptul că nu ați schiat cât v-ați fi dorit astă-iarnă. Dacă asta e înțelegerea dvs. asupra termenului „globală”, nu cred că mai are rost să continuăm discuția, avem repere diferite.
                Cât despre seceta prelungită - prelungită față de ce ? Când ? Unde ? Din ce știu eu, în ultima vreme nu prea am avut probleme cu seceta în România (spun de România pentru că aparent aveți dificultăți în a înțelege noțiunea de „global” dincolo de Dăbuleni). Uitați-vă și aici
                http://www.meteoromania.ro/anm/ftp/agro/rezervaapa.pdf
            • +15 (21 voturi)    
              Sa fim seriosi (Marţi, 4 iulie 2017, 10:00)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              Asta e o discutie fara rost si stiti asta dinainte - de-aia o si propuneti, de fapt.
              Orice raspuns v-ar da, oricine, se va gasi intotdeauana, undeva pe Internet, un link unde cineva sa spuna contrariul.
              E genul de abatere a atentiei de la subiectul principal, padurea, prin focalizarea pe detalii marunte si individuale - copacii. Daca eu spun "uite o padure", se va gasi intotdeauna cineva care sa argumenteze ad infinitum ca, de fapt, uite colo un tufis si dincolo un fir de iarba, aia nu-s copaci, prin urmare nu e nici padure etc. etc. etc.
              Cu astfel de tactici diversioniste, vechi si bine verificate in timp, se poate nega absolut orice. Dati-mi DVS. mie, ca sa va citez, "un exemplu - unul singur - de „date de acum” care dovedesc fără putință de tăgadă că" pamantul e rotund (ma rog, elipsoidal sau cum o fi el). Ma angajez sa va aduc oameni care sa "demonstreze", sau macar sa argumenteze ca nu-i asa, e altfel.
              Pierdere de vreme.

              Ca sa nu spuneti totusi ca evit subiectul, dati dvs. o cautare dupa, de pilda "is global warming for real". Primele doua linkuri sunt de la NASA, respectiv National Geographic.
              Cititi articolele respective si spuneti ce credeti. Niste mincinosi cu totii, stangisti nemernici, ecologisti verzi pe dinafara si rosii pe dinauntru, nu?

              Pai, ce va spuneam eu?!? Nimeni nu (va) poate demonstra nimic, nu exista alte certitudini decat alea pe care le considerati dvs. ca atare.

              Zi buna si racoroasa va doresc.
            • +5 (11 voturi)    
              E ca si cum ai avea (Marţi, 4 iulie 2017, 11:55)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              dubii despre siguranta vaccinurilor.
              https://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming
              https://climate.nasa.gov/evidence/
              https://www.britannica.com/science/global-warming
              http://www.popsci.com/evidence-climate-change-is-real
              • +1 (1 vot)    
                În săbii să ne tăiem sau în linkuri să ne duelăm ? (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:08)

                Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                OK, accept provocarea. Luați de aici:
                https://www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/full/ngeo2973.html

                Pe scurt: savanți de frunte care au redactat celebrul IPCC 2 Report (1995) vin acum și recunosc de bunăvoie, în ditamai revista Nature, că ne-au prostit în față și că modelele lor numerice nu fac nici cât hârtia pe care au fost așternute.
  • +10 (48 voturi)    
    sunt curios (Luni, 3 iulie 2017, 15:05)

    king david hotel [utilizator]

    cate injuratiri va lua Hawking si m ai ales cati vor incepe sa "dovedesca" ca nu a facut mare lucru in viata lui, eventual este si comunist...
    • +13 (23 voturi)    
      Doar daca... (Luni, 3 iulie 2017, 18:30)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Daca se supara Dragnea... le pune pe trompetiste pe el, se alege praful de renumele lui Hawking.
    • +4 (6 voturi)    
      Exact asta s-a intamplat (Marţi, 4 iulie 2017, 12:59)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Daca citesti mai jos vezi cum idiotii au ajuns deja sa-l atace pe Hawking.
  • -6 (38 voturi)    
    Pai Hawking n-a zis ca trebuie sa plecam ? (Luni, 3 iulie 2017, 15:11)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Asa a zis , ca omenirea trebuie sa paraseasca Terra , care va deveni de nelocuit . Si acum se supara ca Trump grabeste procesul ? O speranta , totusi , pastram : ca nu trebuie sa plecam inca in cursul mandatelor lui Trump . Sa ne mai pasuiasca vreo 300 de ani .
    • +18 (28 voturi)    
      Jumate adevăr, jumate minciună (Luni, 3 iulie 2017, 16:24)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

      "Asa a zis , ca omenirea trebuie sa paraseasca Terra , care va deveni de nelocuit"

      A spus că trebuie să colonizeze alte planete pentru a se feri de un posibil dezastru care ar putea afecta planeta (metero, razboi nuclear, virusi etc.)
      • -24 (30 voturi)    
        Dar ia explica-ne tu ceva (Luni, 3 iulie 2017, 16:51)

        ultimul_mohican [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Daca tot plecam pe alte planete , preventiv , ce importanta mai are care dintre evenimentele ce pot face planeta de nelocuit ( meteorit , razboi nuclear , virusi sau Trump ) se petrece primul ? Oricum ne vom felicita ca ne-am carabanit .
  • -1 (29 voturi)    
    DA, EMINENTA! (Luni, 3 iulie 2017, 15:17)

    schroedinger [utilizator]

    Ai dracu' americani!
    Noroc cu activitatile chinezior care, o sa faca sa scada temperatura!
    Se compenseaza.... conform legilor fizicii...
  • -15 (53 voturi)    
    d-nul Hawking spune prostii (Luni, 3 iulie 2017, 15:35)

    major_ballsack [utilizator]

    Și asta se încadreaza perfect în opinia altor fizicieni despre Stephen Hawking: puțină știință, multă speculație.
    • +20 (36 voturi)    
      Ce cunoști tu pe toate (Luni, 3 iulie 2017, 16:21)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

      "Puțină știință ..."

      "Hawking radiation" se numește probabil după cățelul lui (sarcasm).
    • -19 (45 voturi)    
      Acest Andre Rieu al științei (Luni, 3 iulie 2017, 16:22)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

      Unii se duc la concert la Andre Rieu și au impresia că au ascultat muzică clasică. Alții îl ascultă pe Hawking și au impresia că au studiat știință.
      • +24 (40 voturi)    
        Iar altii nu fac nimic (Luni, 3 iulie 2017, 16:49)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ca filozofi de carciuma de sat precum tescovin sau maiorul. Penibil ca niste ratati sa-si dea cu parerea despre opera unuia din primii 10 savanti ai secolului. Teoria gaurilor negre e una din descoperirile lui de varf. Voi ce ati descoperit in afara de o musca in paharul cu drojdie (tescovina :-))?
        • -9 (29 voturi)    
          Lasa-ma teoriile si geniul lui (Luni, 3 iulie 2017, 20:12)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Hawking !. Ca cel mai important lucru in descoperirile stintifice din Anglia din perioada imediat postbelica a fost finantarea acestor cercetari de catre resursele ramase Imperiului Britanic, dupa victoria din cel de al 2- lea razboi mondial + inertia investitiilor masive in cercetarea de echipamente militare. In plus englezii au sperat ca aceste investitii in stiinta, sa le faca o reclama mondiala suficienta ca sa le pastreze imperiul. Ceea ce nu s-a intamplat pana la urma.
          Asa a fost si cu descoperirea structurii elicoidale a ADN-ului de catre Crik si Watson (s-a investit in masiv in aparate), dar si in escaladarea varfului Everest (a costat o gramada de bani expeditia). Ca sa ajunga 2 oameni pe Everest, au carat provizii si materiale pentru ei vreo 80 de oameni !
          • +13 (27 voturi)    
            Daca dvs. ati inteles ceva... (Luni, 3 iulie 2017, 23:19)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            .. din propriul dvs. comentariu, sunteti de felicitat.
            Ce treaba au aparatele din cercetarea ADN-ului cu Hawking, care este fizician teoretician, si mai ales ce legatura are acelasi cu serpasii care carau si cara materiale pe Everest... doar dvs. stiti.
            Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca Hawking si-a inceput practic cariera stiintifica la cca un sfert de secol dupa al doilea razboi mondial. Curat "perioada imediat postbelica"...

            Dar, sigur, am stiut dintotdeauna ca traiesc in Gradina Maicii Domnului, in care misuna nenumarate genii pe langa care un prapadit ca Hawking e de-a dreptul penibil.
            • -2 (6 voturi)    
              Eu am vrut sa spun ca Hawking (Marţi, 4 iulie 2017, 15:02)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              a fost ,,umflat cu pompa", special sa arate
              ,,geniul englezilor". Desigur in comparatie cu alte popoare europene.
              In aceast asociere propagandistica, au intrat toti presedintii SUA de la Reagan incoace.
              Bush 1+2, Clinton, Obama, toti cu radacini engleze. Deductia de propaganda este simpla: Sa votam presedinti englezi-americani, ca sunt ,,geniali" ca Hawking !
              Enuntarea ,,Postulatului legii a-2- a dinamicii gaurilor negre" , Hawking a facut-o in 1970, cand inca mai exista Imperiul Britanic si isi traia ultimile clipe, adica inca suntem in ,,perioada de dupa razboi". La numai 25 de ani de la WW2 esti de fapt foarte aproape de perioada razboiului, avand in vedere numarul de morti si distrugerile din bombardamente. Anglia,din acest punct de vedere a suferit aproape nesemnificativ fata de restul continetului European.
              • 0 (4 voturi)    
                La asta cu radacinile engleze... (Marţi, 4 iulie 2017, 21:48)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                ... ale lui Obama m-ati pierdut.
                M-ati pierdut in admiratie, adica. N-am reusit sa trec mai departe; oricum ar fi fost inutil.
                • +2 (2 voturi)    
                  Chiar si fara (Miercuri, 5 iulie 2017, 20:07)

                  Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                  sa ,,treci tu mai departe", adevarul ca mama lui Obama avea origini englezesti, merge mai departe !
                  Tu semeni cu preotii din Roma Inchizitiei lui Galilei, care spuneau ca nu vad nimic prin luneta lui indreptata spre Jupiter ! (satelitii lui Jupiter, infirmau dogma religioasa geocentrica)
        • -5 (9 voturi)    
          Stephan Hawkins nu are nicio pregatire.. (Marţi, 4 iulie 2017, 13:21)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ..in doemniul climei: absolut niciuna!

          El teoretizeaza(ca nu a reusit sa aduca dovezi inca) despre Cosmos, Gauri negre, Timp si altele, dar Clima e un domeniu in care are la fe l de multe cunoistinte ca si alti oameni..
          Totusi, daca i-a pus un destept eticheta de "cel mai cel", tot ce iese din gura lui devine adevarul absolut!?!?

          Sunteti de-un umor incredibil!
          • +4 (8 voturi)    
            Dar tu ce pregatire ai ? (Marţi, 4 iulie 2017, 14:14)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            Ca vad ca il rusinezi pe Hawking. El are cercetari publicate si recunoscute, tu ce ai ? Trancanesti fara noima despre Hawking si despre incalzirea globala. Ce studii ai publicat tu ? El respecta si tine cont de parerea colegilor sai climatologi, tu nu dai doi bani pe munca lor. Trolleaza la alta masa..
      • +3 (5 voturi)    
        Iar tu spui prostii (Marţi, 4 iulie 2017, 13:01)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        si ai impresia ca ai spus chestii inteligente.
    • +18 (26 voturi)    
      Timpenii (Luni, 3 iulie 2017, 16:56)

      FlorinPopa1 [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

      cum naiba poti spune atitea prostii intr-o singura fraza nustiu.
  • +16 (38 voturi)    
    Mai ceva ca Pingelica! (Luni, 3 iulie 2017, 15:36)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    In anii '80, Tovarasul face nu numai sistematizarea Bucurestiului, dar si a satelor, ample lcurari de hidroameliorari, lacuri de accumulare precum Mihailesti sau Lacul Morii.
    Cei de la Europa Libera faceau misto de dictator: ceausescu vrea sa ramana nu doar in Istorie, ci si in Geografie!

    Asa si Trump, daca reuseste sa creeze o atmosfera de timp venusian pe Pamant, o sa ramana nu in istorie, care nu va mai exista, ci in Geologie!
    • -16 (30 voturi)    
      Confuzie (Luni, 3 iulie 2017, 16:13)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

      Mi-e teamă că-l confundați pe Trump cu Chuck Norris.
      • +6 (10 voturi)    
        Doar trumptarzii il confunda (Marţi, 4 iulie 2017, 13:02)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        pe Trump cu Chuck Norris, restul lumii il considera un idiot.
        • -3 (7 voturi)    
          din pacate pentru tine.. (Marţi, 4 iulie 2017, 13:28)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          ..nu ai inteles ironia din gluma "antevorbitorului", care facea aluzie la bancurile cu si despre Chuck Norris (un fel de superman in cultura umoristica americana)..

          Dar, e greu cand nu stii prea multe!
          • +2 (6 voturi)    
            Tocmai ca am inteles-o (Marţi, 4 iulie 2017, 14:07)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            trumptarzii sunt cei care se prind mai greu.
  • +6 (8 voturi)    
    Temperatura pe Venus (Luni, 3 iulie 2017, 15:49)

    miss saloane [utilizator]

    Este dubla: 462*C cu variatii mici de la ecuator la poli, variatia cea mai semnificativa fiind doar cu altitudinea.
    • -16 (38 voturi)    
      Cred că Hawking a vrut să spună altceva (Luni, 3 iulie 2017, 16:07)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      Că acolo unde se pregătește el să se ducă, temperatura e cam de 250 de grade.
      • -1 (1 vot)    
        Crezi (Marţi, 4 iulie 2017, 19:42)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ca tu scapi de mers acolo? A, stai, tie iti plac viermii. "Cine nu papa bataturica nu pupa ochisor" o sa le spuna mama vierme pe tine, catre copiii ei.
    • -11 (27 voturi)    
      Nu stiu ce temperatura (in cifre) e pe Venus, (Luni, 3 iulie 2017, 20:18)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      dar stiu ca se topeste plumbul (vreo 350 C)
      Hawking zice ca va fi ca pe Venus, dar temperatura va fi doar de 250 C. Nu specifica in ce secol, in ce faza etc .
      Oricum spune o prostie, pentru ca, murind oamenii deja pe la 100 C la Ecuator, nu o sa mai aiba cine sa polueze, si sa creasca temperatura la 250 C !
      • -2 (2 voturi)    
        Runaway greenhouse effect (Marţi, 4 iulie 2017, 19:42)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Odata scapat de sub control efectul poate continua in bucla pozitiva. Aplicand algoritmul tau, pentru ca pe Venus nu a poluat nimeni, nu ar trebui sa fie efect de sera.

        Seara mintii.
        • +2 (2 voturi)    
          Când logica devine gumilastic (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:18)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

          „Odata scapat de sub control efectul poate continua in bucla pozitiva”.

          Nu mi-e clar dacă doar POATE continua (așa, ca să avem un subiect de discuție) sau chiar continuă - și în acest caz, pe ce vă bazați ? Vreun model numeric, vreun experiment la scară, ceva ?...
          Nu înțeleg nici ce vă face să comparați Terra cu Venus - mi se pare că datele de plecare sunt radical diferite ca să justifice o comparație.

          Oricum, dacă logica lui Rahan5 vi se pare șchioapă („Aplicand algoritmul tau, pentru ca pe Venus nu a poluat nimeni, nu ar trebui sa fie efect de sera”), atunci logica dvs e oloagă de-a dreptul. „Aplicând algoritmul dvs”, uite că nici pe Marte nu a poluat nimeni și cu toate astea nu e ca pe Venus.

          Cu alte cuvinte: deși suntem în miezul verii, nu e nici pic de zăpadă pe jos...
  • -18 (26 voturi)    
    deci.. (Luni, 3 iulie 2017, 16:07)

    akillies [utilizator]

    ..marmota invelea ciocolata in staniol..
    Milka!
  • -9 (29 voturi)    
    declaratii politice (Luni, 3 iulie 2017, 18:36)

    Razvan_M [utilizator]

    China polueaza in momentul de fata, cantitativ, de cateva ori mai mult decat SUA. Iar rata de crestere a poluarii din China nu da semne de incetinire - acordul de la Paris prevede ca China nu trebuie sa ia nicio masura pana prin 2030.
    India, o alta tara cu peste 1 miliard de locuitori si cu crestere industriala masiva, polueaza cel putin tot atat precum SUA, iar rata de crestere a poluarii nu da semne de incetinire. Nici India nu este obligata sa ia vreo masura pana in 2030.

    Acordul de la Paris este de fapt un acord politic ce nu prevede *scaderea* poluarii, ci mutarea industriilor *poluatoare* dinspre Vest mai la Est si Sud (adica trebuie facut un transfer de bogatie dinspre Vestul vinovat de colonialism catre Estul si Sudul victime ale colonialismului, conform strategilor socialisti ce au pus pe picioare acel acord). Dar, dupa cum stie orice *expert*, planeta Pamant este una singura, iar mutarea poluarii din punctul A inspre punctele B, C si altele nu face altceva decat sa genereze aceeasi poluare la nivel planetar, dar distribuita putin diferit.

    Acordul de la Paris, cu alte cuvinte, este o TEAPA trasa de catre niste putini tuturor. Ideologia de transfer de bogatie dinspre tarile bogate (oare de ce-s tarile astea bogate?) catre tarile sarace (oare de ce-s sarace?) este o ideologie care a fost aplicata si la noi timp de vreo 50 de ani, cu un succes limitat (sau mai bine zis dezastruos).
    Chestia cu sutele de grade Celsius temperatura pe Terra este mai degraba o strategie de speriat lumea decat un dialog civilizat.
    • -14 (26 voturi)    
      Vestul vinovat de colonialism ? (Luni, 3 iulie 2017, 21:32)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Asta e doar de fatada !. In realitate prin mutarea industriei
      SUA, in China si India, Hillary si Obama au vrut sa loveasca in muncitorimea din SUA, care nu voteaza cu ei !. Asta inseamna ca e vorba de o politica anti-nationala si tradatoare fata de Natiunea Americana. Iar Hawking, care are origini englezesti ca si Hillary, nu face decat propaganda politica a lui Hillary !
    • +14 (28 voturi)    
      China polueaza mai mult (Luni, 3 iulie 2017, 22:48)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      acum, dar tarile industrializate au poluat mult mai mult per total pentru ca au inceput activitatea industriala mult mai devreme decat China. China a inceput sa polueze mai mult din 2005, pana atunci SUA a dominat topul poluatorilor mondiali.

      Per cap de locuitor SUA inca polueaza mai mult decat China.

      Acordul de la Paris prevede scaderea emisiilor CO2, nu mutarea industriilor poluatoare. Nu exista nici o prevedere in acord referitoare la vreo mutare a industriei.

      Bati campii cu teorii aberante ale conspiratiei. Nu exista nici un fel de "strategi socialisti", acordul a fost semnat de majoritatea tarilor.
      • -4 (8 voturi)    
        deci o asemenea prostie.. (Marţi, 4 iulie 2017, 13:35)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        ..nu am ami auzit de cand ma jucam la gradinita cu copii si nu ne hotaream cine incepe primul de aceasta data!

        Bai nene, deci tu spui ca daca occidentul a poluat intr-una de 200 de ani, acum e randul chinei sa polueze si Occidentul sa nu mai polueze?!?

        Cand folosesti cifre si statistici gen "per cap de locuitor", tu realizezi ca in China sunt 2mld. de oameni, iar in SUA doar 1/6 din populatia Chinei?!? Pai asa orice e mai mult in SUA ca in China, inclusiv bani per cap de locuitor, telefoane, catei, medicamente si case!
        Incredibil: a ajuns stiinta sa se bazeze pe statistici si nu pe date stiintifice!

        Eu zic sa te linistesti: atat Trump cat si China (sau India ca si ei polueaza fiind cei mai mari consumatori de carbuni din lume) folosesc acest tratat in scopuri politice!
        • +3 (3 voturi)    
          Citeste-ti comentariile (Marţi, 4 iulie 2017, 15:50)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          o sa gasesti destule prostii in ele. Unde am zis eu ca China trebuie sa polueze si ceilalti nu ? Inventezi. Eu am scris ca China polueaza mai mult din 2005 si ca poluarea pe cap de locuitor e mai mica. Ce minciuna am spus ?
          Poluarea este mai mare in China pentru ca are si cetateni mai multi. Iar SUA a poluat mai mult de la inceputul industrializarii pana in prezent.

          Toate astea sunt adevaruri. Statistica este stiinta. Singurul care abordeaza politic este Trump care este un habarnist.
        • +3 (3 voturi)    
          Incredibil (Marţi, 4 iulie 2017, 18:49)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          incredibil:am ajuns sa citim o asemenea enormitate.
          Dragul meu, afla de la mine ca TOATA stiinta se bazeaza pe statistica.
          O teorie nu este stiinta daca nu este falsifiabila.
          Adica, daca nu produce ipoteze care pot conduce la determinari, experimente, masuratori etc. prin care se obtin date. Datele obtinute se prelucreaza prin metode statistice, se obtin corelatii, valori si cel mai important lucru-gradul de incertitudine(acel faimos "sigma") care indica gradul de adevar sau fals al rezultatului si implicit al ipotezei.
          Datele stiintifice sunt stintiifice in masura in care sunt statistice.
  • -3 (31 voturi)    
    Nimic de China si India??? (Luni, 3 iulie 2017, 19:28)

    Wanheda [utilizator]

    Doar Trump. Uhhhh.
    • +13 (21 voturi)    
      China si India nu se retrag din acordul de la (Marţi, 4 iulie 2017, 6:43)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Paris.

      De fapt China a investit mai mult decat SUA in regenerabile.

      Deci despre China si India nu e nimic de comentat, fiindca ele sunt mai hotarate decat SUA sa salveze lumea de la dezastre.
      • -4 (8 voturi)    
        China si India au semnat.. (Marţi, 4 iulie 2017, 13:36)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        ..ca vor aplica acordul in 2030..


        Adica atunci cand nu va mai conta acest tratat!

        Greu e domne,greu de tot pentru unii oameni!
        • +2 (4 voturi)    
          E o minciuna (Marţi, 4 iulie 2017, 14:20)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Dovedeste ce ai spus.
  • -13 (31 voturi)    
    Apocalipsa lui Hawking povestita pentru copii (Luni, 3 iulie 2017, 23:47)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Tov. Hawking isi aduce aportul la lupta cea mare dupa posibilitatile domniei sale - cica Donald Trump va cauza pagube Planetei Pamant si va produce ploi acide ! Saracu' paralitic nici nu are de ales, daca nu presteaza ii taie neomaxistii curentu' de la carut si il incuie in debara.
    • +9 (15 voturi)    
      Acest "sarac paralitic" (Marţi, 4 iulie 2017, 12:07)

      kaligra [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

      si-a adus aportul la dezvoltarea stiintei, a contribuit la intelegerea mai profunda a universului, in ciuda conditiei sale fizice impovaratoare. Sa-l ataci in felul asta doar pentru ca nu esti de acord cu el este lipsit de demnitate.
      • -6 (10 voturi)    
        confuzii.. (Marţi, 4 iulie 2017, 14:12)

        oximoron [utilizator] i-a raspuns lui kaligra

        daca omu' si-a adus contributii in fizica teoretica, legata de gauri negre , nu inseamna ca ar avea dreptul si competenta sa se exprime in orice domeniul (el are saracu' dreptu dar e un bagator in seama , la fel ca toti ceilalalti).
        Cat priveste declaratia lui...sa fim seriosi, e una pur politica si mai bine s-ar abtine, nu de alta dar nu e inca clar , din punt de vedere stiintific , cum e cu raportul Dale.
        Stim, ca dom' Hawking l-a sustinut pe Obama dar totusi...putina acuratete stiintifica nu strica.
        • +3 (7 voturi)    
          Geniul Carpatilor numarul 2 (Marţi, 4 iulie 2017, 14:38)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

          Scuze, dar akillies e number 1. Deci ia zi trollica Hawking e bagator in seama ? Dar tu ce esti ma geniule ? Ce te recomanda pe tine ? Hai uimeste-ne !
      • -4 (10 voturi)    
        Free Stephen Hawking! (Marţi, 4 iulie 2017, 14:46)

        Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui kaligra

        Apropos de demnitate, poate ar fi necesara o actiune de tipul "Free Stephen Hawking!", poate ca sarmanul paralitic este ostaticul unui commando ultra neo marxist, altfel nu-mi explic numeroasele prostii deversate in public in numele lui pe probleme de politica si ideologie. A ajuns sa para un Remus Cernea mai excentric...
        • +2 (4 voturi)    
          Tu esti ostaticul (Marţi, 4 iulie 2017, 16:32)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

          unor idei putine dar fixe.
        • +1 (3 voturi)    
          Pai si ce mai asteptati?!? (Marţi, 4 iulie 2017, 21:52)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

          Luati comanda si iesiti in strada cu chestia asta. Sunt convins ca succesul unei astfel de demonstratii va fi fulminant.